Лютий – місяць обізнаності про онкологічні захворювання.

  • 9

Лютий – місяць обізнаності про онкологічні захворювання.

4 лютого: Всесвітній день боротьби проти раку / фото ua.depositphotos.com Щорічно, 4 лютого відзначають Всесвітній день боротьби проти раку (World Cancer Day) . Мета цього дня в усьому світі - підвищення обізнаності людей про рак як одне із найнебезпечніших захворювань сучасності.

В Україні новоутворення входять до основних п’яти причин смертності та посідають другу сходинку після серцево-судинних захворювань. Крім того, через війну зменшується виявлення неінфекційних хвороб, адже люди менше звертаються за медичною допомогою. І саме неінфекційні хвороби є основною причиною втрати непрацездатності, передчасної смертності серед осіб працездатного віку. 91% смертей в Україні пов’язані саме з неінфекційними хворобами – серцево-судинними, діабетом, онкологічними, захворюваннями легенів.

Основними чинниками ризику розвитку онкологічних захворювань є: вживання тютюну, алкоголю, нездорове харчування, хронічний стрес, інфекції, у тому числі викликані вірусами гепатиту B або C і деякими типами вірусу папіломи людини.

Виникненню 43 % випадків раку можна було б запобігти за допомогою таких норм здорової поведінки, як:

  • Відмовтесь від куріння й алкоголю: безпечної для здоров’я дози алкоголю взагалі не існує. Алкоголь спричиняє щонайменше 7 видів раку, а куріння є причиною кожної 4-ї смерті від онкологічних захворювань. Курці незалежно від віку і статі у зоні високого ризику розвитку раку. Найчастіше куріння провокує рак легенів, стравоходу, гортані, ротової порожнини, горла, нирок, сечового міхура, підшлункової залози, шлунку і шийки матки. Навіть пасивні курці, які не курять, але вдихають дим, ризикують отримати рак легень, а бездимний тютюн (жувальний або нюхальний) найчастіше викликає рак стравоходу і підшлункової залози.
  • Будьте фізично активними та дотримуйтесь здорового харчування: регулярна фізична активність, підтримка здорової ваги тіла, а також правильне харчування – це ті прості речі, що рятують життя. Доведено, що існує зв'язок між надмірною вагою, ожирінням і багатьма типами раку – стравоходу, ободової і прямої кишки, молочної залози, слизової оболонки матки і нирок. Правильно харчуйтесь, щоб зменшити ризик виникнення раку. Передусім у щоденний раціон мають входити злаки, бобові, фрукти й овочі, обмежте вживання червоного м’яса і м'ясних консерв.
  • Вакцинуйтесь: нерідко рак виникає внаслідок інфекційних захворювань. Вірусний гепатит В і С може призвести до розвитку раку печінки, вірус папіломи людини стати причиною раку шийки матки, бактерія Helicobacter pylori підвищує ризик розвитку раку шлунка.
  • Обмежуйте час перебування на сонці: не засмагайте ані під сонцем, ані в солярії. Ультрафіолетове випромінювання, викликає до 90% випадків раку шкіри. Користуйтесь сонцезахисними кремами й окулярами протягом всього року.
  • Проходьте профілактичні огляди: в Україні доступні скринінгові обстеження для виявлення різних видів раку. Їх можна зробити безоплатно за програмою медичних гарантій. Скринінг - систематичне проведення тестів, метою яких є виявлення людей з порушеннями, що дозволяють припускати будь-які певні ракові захворювання або передрак, і своєчасне направлення таких людей для діагностування та лікування. Програми скринінгу особливо ефективні для типів раку, які зустрічаються найчастіше і для яких існують недорогі, прийнятні і доступні для більшості населення скринінг-тести, зокрема:
  • ПАП-тест на рак шийки матки, який рекомендується проводити щороку всім жінкам старше 20 років;
  • мамографія для виявлення раку молочної залози. Рекомендується проводити щороку всім жінкам старше 40 років (1 раз на 2 роки);
  • колоноскопія для виявлення раку прямої кишки. Рекомендується проводити чоловікам і жінкам старше 50 років;
  • РSA-тест для виявлення раку передміхурової залози. Рекомендується проводити чоловікам старше 50 років.

Для того, щоб запобігти розвитку раку або виявити захворювання на ранньому етапі, обов’язково принаймні раз на рік відвідуйте сімейного лікаря, навіть якщо вас нічого не турбує. Лікар підкаже, які профілактичні обстеження та консультації спеціалістів потрібні вам за віком та станом вашого здоров’я.

За матеріалами: МОЗ України, Центру громадського здоров’я МОЗ України.

ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Олександрійський районний відділ