ЗАХОДИ ПРОФІЛАКТИ КИШКОВИХ ІНФЕКЦІЙ НА СВЯТА

  • 23

ЗАХОДИ ПРОФІЛАКТИ КИШКОВИХ ІНФЕКЦІЙ НА СВЯТА

Різдвяні та новорічні свята для більшості з нас - це особливий час, який ми традиційно проводимо разом із сім’єю та друзями за святковим столом.

Тому, аби таке очікуване святкування не несло за собою негативних наслідків для здоров’я, ще раз нагадаємо про дотримання санітарних правил при виборі харчових продуктів, дотримання технології приготування та зберігання готових страв, що допоможе убезпечити себе і своїх рідних від харчових отруєнь та гострих кишкових інфекцій.

По-перше, не втрачайте пильність при виборі харчових продуктів. Напередодні свят в торговельних мережах проводяться святкові акції з великими знижками на харчові продукти, що стимулює покупців закупити якомога більше продуктів за привабливими цінами. Саме у цей період більшість продавців намагається розпродати продукцію, термін реалізація якої спливає. Тому, щоб не наражати себе та близьких на небезпеку – уважно перевіряйте термін придатності харчових продуктів та їх зовнішній вигляд, наявність стікерів, цілісність пакування. Пам’ятайте, кожен покупець має право вимагати від продавця документи, що підтверджують якість та безпеку харчових продуктів.

По-друге, ретельно дотримуйтесь санітарних норм та технології приготування, готуючи святкові домашні страви. Перед початком приготування їжі та при переході від одного технологічного процесу до іншого не забувайте мити руки з милом. Усі сирі продукти, овочі, фрукти ретельно мийте під проточною водою. Під час приготування страв з м’яса, риби, фаршу дотримуйтесь необхідного температурного режиму. Особливо небезпечними у відношенні кишкових інфекцій є салати з майонезом, форшмак, холодець. Не варто готувати ці страви заздалегідь та у великій кількості, а салати краще заправляти перед подачею до святкового столу. Зберігати їх необхідно у холодильнику в межах наступних термінів:

  • для салату «Оселедець під шубою» (разом з часом на просочення) – 24 години;
  • для салату «Олів'є» (в заправленому вигляді) – 4 години;
  • для класичного салату «Крабовий» з різними додатковими інгредієнтами – 24 години (у заправленому вигляді) та 48 годин (без заправки);
  • для фаршированих яєць (за умови, що яйця були зварені круто не менше 15 хвилин) – 1-2 доби;
  • м’ясний холодець, заливне з риби/ м’яса (при температурі від 0 до +6 С) - 2-3 дні.

По-третє, будьте обережними з замовленнями доставки готової їжі. У сучасному світі така послуга дуже зручна та популярна, але не завжди безпечна. Отже користуйтесь послугами перевіреного виробника, звертайте увагу на маркування продукту/страви (кожна замовлена страва повинна мати етикетку (стікер) з найменування потужності, на якій виготовлена ця страва, її номер реєстрації в Державному реєстрі, назвою страви, датою виготовлення, умовами зберігання і позначкою «вжити до…»), ретельно перевіряйте умови доставки готової їжі.

Лікарі констатують, що саме після новорічних свят фіксується підвищення загострень хронічних захворювань шлунка, виразок, панкреатитів, розладів травлення. Радимо не зловживати їжею та алкоголем. Не намагайтесь за годину до Нового року все з’їсти. Краще всі страви спробувати невеликими порціями та рівномірно розподілити протягом новорічної ночі.

У разі виявлення перших ознак харчових отруєнь: різкого погіршення самопочуття, болю у животі, підвищення температури тіла, блювання, проносу, слабкості, необхідно терміново звернутися до сімейного лікаря та викликати швидку допомогу!

Сподіваємося, що для кожної родини стануть незабутніми та яскравими Новорічні та Різдвяні свята і ніщо не завадить щасливому святкуванню!

 

 

 

Олександрійське районне управління

Головно управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області