26 листопада – Міжнародний день боротьби з ожирінням

  • 54

26 листопада – Міжнародний день боротьби з ожирінням

26 листопада щорічно відзначається Міжнародний день боротьби з ожирінням, мета якого - допомогти людям розібратися у причинах ожиріння, показати наслідки ожиріння та навчити профілактиці.

У далекому минулому здатність накопичувати жир була еволюційною перевагою, що дає людині можливість виживати в періоди вимушеного голодування. Повні жінки служили символом родючості та здоров’я. Вони були увічнені на полотнах багатьох художників. У наші дні проблема ожиріння досягла масштабів епідемії.

Проблема ожиріння починає становити соціальну загрозу для життя людей незалежно від їх соціальної та професійної приналежності, зони проживання, віку та статі.

Дитяче ожиріння підвищує ймовірність передчасної смерті та інвалідності у дорослому віці. Крім підвищеного ризику в майбутньому, діти які страждають на ожиріння також відчувають задишку, схильні до підвищеного ризику переломів, схильні до гіпертонії, раннього прояву ознак серцево-судинних захворювань, інсулінорезистентності і можуть відчувати психологічні проблеми.

Ожиріння негативно впливає на всі органи і системи нашого організму, і в першу чергу на серцево-судинну систему. Нерідко маса надлишкової жирової тканини в 2-3 рази і більше перевищує масу всіх внутрішніх органів, саме внаслідок цього виникає кисневе голодування всіх органів, а наше серце намагається компенсувати цей негативний фактор, тому розвивається серцева недостатність та міокардіодистрофії, порушення серцевого ритму, які виявляються практично у кожного огрядного пацієнта і багато з яких є небезпечними для життя.

Внесок харчування у розвиток хвороб серцево-судинної системи, діабету, остеопорозу, ожиріння, деяких форм злоякісних новоутворень становить від 30% до 50%.

Ожиріння значно зменшує тривалість життя середньому на 3-5 років при невеликому надлишку ваги, до 15 років при вираженому ожирінні. Щонайменше 2,8 млн осіб щороку помирають від наслідків надлишкової маси тіла чи ожиріння.

Звичайно, іноді підвищена маса тіла є одним із симптомів генетичного або ендокринного захворювання, але все ж найчастіша причина – це дисбаланс між енергією, що надійшла і витрачена. Іншими словами – це ситуація, коли людина отримує більше калорій, ніж встигає витратити. Потрібно розуміти, що накопичення жиру – це нормальна відповідь на нестабільність навколишнього середовища, і зумовлена вона генетикою. Усі живі організми мають здатність запасати енергію, оскільки це дає можливість вижити, коли їжа тимчасово недоступна.

Найбільш зручною мірою оцінки рівня ожиріння та надмірної ваги у популяції є індекс маси тіла (ІМТ). ІМТ – просте відношення маси тіла до зросту, що часто використовується для діагностики ожиріння та надмірної ваги у дорослих. Індекс розраховується як відношення маси тіла в кілограмах до квадрата зросту в метрах (кг/м2).

За визначенням ВООЗ:

• ІМТ більше або дорівнює 25 – надлишкова маса тіла

• ІМТ більше або дорівнює 30 – ожиріння

ІМТ є найбільш зручною мірою оцінки рівня ожиріння та надмірної ваги у населення, оскільки він однаковий для обох статей та для всіх вікових категорій дорослих. ІМТ слід вважати приблизним критерієм, тому що він може не відповідати однаковою мірою вгодованості у різних індивідуумів.

Навіть незначне зниження маси тіла на 5-10% призводить: до зниження загальної смертності на 20%, зниження ризику розвитку цукрового діабету на 50%, зниження летальності від ішемічної хвороби серця на 9%, зниження симптомів стенокардії на 91%, збільшення переносимості фізичного навантаження на 33%!

Надмірній вазі і ожирінню, так само як і пов’язаним з ними неінфекційним захворюванням, значною мірою можна запобігти.

Для профілактики ожиріння рекомендується:

1. Зменшити частку рафінованих продуктів та фаст-фуду у раціоні або абсолютно відмовитися від них.

2. Обмежити вживання жирної, борошняної та солодкої їжі.

2. Регулярно займатись спортом.

3. Зайнятися лікуванням хронічних захворювань. Особливо якщо вони відбиваються на обміні речовин. Слід регулярно здійснювати профілактичні візити до лікарів.

4. Контролювати гормональний фон (це дозволяє запобігти порушенням ендокринної системи з ускладненнями, що з цього випливають).

6. Усунути стрес та налагодити режим сну та відпочинку.

7. Знайти захоплення до душі.

Дотримуйтесь здорового способу життя, будьте здорові і бережіть себе!

За інформацією Центру громадського здоров’я України

ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Олександрійський районний відділ