СПАЛЮВАННЯ ВІДХОДІВ СУХОЇ РОСЛИННОСТІ – СЕРЙОЗНА ЗАРОЗА ДЛЯ ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ ТА ПРИРОДИ

  • 51

СПАЛЮВАННЯ ВІДХОДІВ СУХОЇ РОСЛИННОСТІ – СЕРЙОЗНА ЗАРОЗА ДЛЯ ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ ТА ПРИРОДИ

Восени люди збирають врожаї й прибираючи свої угіддя не рідко вдаються до спалювання органічних відходів – сухої рослинності. На жаль, більшість людей не усвідомлюють, що від спалювання рослинності та сміття страждають самі, оскільки значно підвищується рівень забруднення атмосферного повітря.

Дим, в якому містяться різні токсини, – надзвичайно шкідливий як для довкілля, так і для здоров’я людей, провокуючи низку хвороб, які можуть турбувати довгі роки. Медики застерігають: у групі ризику діти, алергіки та люди з хронічними захворюваннями органів дихання.

В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатний провокувати та викликати ракові захворювання в органах дихання. Тим часом діоксини, чадний газ, зокрема у тліючому листі, дуже небезпечні для дихальних процесів в організмі людини, тому що блокуючи в еритроцитах активні центри, які переносять кисень, вони викликають гіпоксію в усіх життєвоважливих органах та системах. Окремою небезпекою спалювання листя є для тих людей, які мають хронічні захворювання органів дихання. Це хронічні обструктивні захворювання легень, хронічні бронхіти, бронхіальна астма, а також людиз підвищеним ризиком алергічних реакцій. Саме шкідливі речовини, які містяться у димі від спалювання листя, провокують загострення цих станів, викликають напади ядухи, вираженої задишки, провокують загострення інфекційного та неінфекційного характеру, погіршуючи якість життя людини та підвищуючи потребу у медикаментозному лікуванні.

Спалювання опалого листя й трави є не менш шкідливим і для навколишнього середовища.Спалювання листя призводить до руйнації ґрунтового покриву, адже вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми. Через дим від вогнищ страждають дерева. Вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. До того ж цей процес збільшує промерзання землі в 2-4 рази.

Фауна страждає не менш, аніж флора. У сухому листі згорають зимуючі корисні комахи. У землі від диму задихаються гризуни. Часто не встигають втекти від вогняних язиків зайці. Згорають пташині гнізда. Страшно, що саме із спалювання стерні на полях починається більшість степових пожеж. Якщо вогонь є на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Густий дим є напівпровідником і здатний стати причиною короткого замикання лінії. Існує також загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків. Окрім того, дим від вогнищ погіршує видимість на дорогах, що призводить до збільшення ДТП.

Відповідно до чинного законодавства: спалювати суху рослинність ЗАБОРОНЕНО.

За самовільне спалювання сухої трави, опалого листя та інших рослинних залишків відповідно до чинного законодавства передбачена кримінальна та адміністративна відповідальність! Спалювання сухої рослинності у військовий час прирівнюється до диверсійної роботи, що спрямована на обмеження огляду місцевості військовим та подання світлових сигналів збройними силам країни агресора.

На превеликий жаль палії не розуміють і не знають, що опале листя та суха трава є корисними – їх можна використовувати як добриво, тобто перетворювати на компост. Використовувати компост в якості добрива можна вже через рік після закладки. Його корисні властивості зберігатимуться ще 4 роки. Листя та залишки деревини також є відмінним засобом опалення, наприклад для оранжерей.

Є рослинні залишки – компостуйте!

Будьте свідомими! Бережіть своє здоров’я та здоров’я оточуючих!

 

 

 

Олександрійське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області