29 ЖОВТНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ІНСУЛЬТОМ: ЯК РОЗПІЗНАТИ СИМПТОМИ ТА ЧОМУ ВАЖЛИВО ЗРОБИТИ ЦЕ ВЧАСНО

Інсульт – це одна з найпоширеніших причин смерті та основна причина втрати працездатності серед дорослих у світі. Щороку понад 100 тисяч українців втрачають життя через інсульт, третина з них – молодше 65 років. При цьому, інсульти в Україні і далі «молодшають».

Симптоми інсульту легко запам’ятати за абревіатурою «МОЗОК»:

М – мовлення – нерозбірлива мова або нерозуміння слів.

О – обличчя – раптова асиметрія обличчя або «крива» усмішка.

З – запаморочення – втрата рівноваги, координації при ходьбі, різкий головний біль (ніби від удару).

О – очі – раптове погіршення зору, двоїння в очах.

К – кінцівки – раптова слабкість, оніміння, частіше з однієї сторони. Немає сил потиснути руку, підняти руки вгору.

Щоб розпізнати інсульт, попросіть людину:

• усміхнутися;
  • сказати просте речення, на кшталт "Мене звати…", "Я йду на роботу" тощо;
  • підняти руку, обидві руки;
  • висунути язик (при інсульті язик викривлений або повернутий).

При інсульті рахунок йде на хвилини. Надважливо надати спеціалізовану допомогу у межах 4-х годин після прояву ознак інсульту. Що скоріше вона буде надана, то менша ймовірність ускладнень та смерті. За наявності хоча б одного симптому негайно телефонуй 103 та чітко поясніть симптоми й стан людини.

Також інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою. Такі ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Подібні короткотривалі сигнали відомі як транзиторні ішемічні атаки. Більшість людей ігнорує їх, адже вони швидко минають. Проте вони сигналізують про загрозливий стан, що треба негайно діагностувати та лікувати. Звертайте на них увагу!

Як надати першу допомогу при інсульті?

Якщо постраждалий у свідомості

• Заспокойте постраждалого і поясніть, що допомога близько.
  • Надайте пацієнту максимально зручного для нього положення (рекомендовано підвищене положення голови до 30 градусів), а також забезпечте йому вільне дихання, розстібнувши тугий комірець.
  • Постійно наглядайте за постраждалим до приїзду медиків.
  • У разі погіршення стану повторно викличте екстрену медичну допомогу.
  • За можливості зафіксуйте час появи ознак інсульту.

Пам’ятайте! Постраждалому не можна давати їсти та пити.

Якщо постраждалий без свідомості

• Перевірте наявність дихання.
  • Якщо дихання є, покладіть його на бік.
  • Залишайтеся з постраждалим до приїзду швидкої.

Щоб запобігти інсульту, дуже важливо контролювати наявні захворювання серцево-судинної системи, особливо артеріальну гіпертензію та цукровий діабет. Варто контролювати й рівень холестерину в крові. Ну і, звісно, відмовитися від куріння, алкоголю, здорово харчуватись і вести активний спосіб життя.

Дізнатися більше про поведінкові фактори ризику розвитку хвороб серця і судин можна на сайті: cvd.phc.org.ua

Будьте уважні до себе та рідних!

Вчасно звертайтесь до лікаря, бережіть своє здоров’я!

За матеріалами:

МОЗ України

Центру громадського здоров’я МОЗ України

ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Олександрійський районний відділ