Стихійна торгівля – загроза для людства!

  • 69

Фото без опису

Стихійна торгівля вже стала звичним і невід’ємним атрибутом життя населення районів та міст. У жодній європейській країні не можна побачити вуличних продавців харчовими продуктами на тротуарах чи в інших не облаштованих для цього місцях.

З настанням весняно-літнього періоду кількість місць стихійної торгівлі продуктами харчування в рази зростає. Громадяни, які сприяють цьому явищу, купуючи харчову продукцію «з рук», часто не замислюється над тим, в якій мірі можуть нашкодити власному здоров’ю, або якої якості можуть бути такі продукти, ким та в яких умовах вони виготовлені, де зберігались і як транспортувались. Не звертаючи уваги на бруд, що летить на продукти з вулиці від машин та з-під ніг перехожих, та не згадуючи повідомлення в засобах масової інформації про гострі кишкові отруєння серед тих осіб, які вживали придбані на стихійних ринках продукти, покупець бере відповідальність на себе та повинен усвідомлювати всі ризики для здоров’я.

Олександрійське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області застерігає: харчові продукти рослинного і тваринного походження, які реалізуються на стихійних ринках, є потенційно небезпечними для споживання. Проблема стихійної торгівлі продуктами харчування набуває більших масштабів, адже саме зараз погода створює сприятливі умови для розвитку хвороботворних мікроорганізмів у продукції, яка реалізується без дотримання температурного режиму. Особливо це стосується молочних, рибних та м’ясних продуктів, що вимагають особливих умов зберігання.

Товар у місцях стихійної торгівлі реалізується без дотримання належного температурного режиму, не пройшовши лабораторний контроль, без належного пакування, що убезпечувало б продукцію від забруднення, а також без супровідних документів, які засвідчують безпечність продукту. Водночас особи, які продають товар з рук, не мають умов для дотримання правил особистої гігієни, що вкрай важливо при поводженні з продуктами харчування.

Необхідно також не забувати про ще одну проблему, яку несе в собі стихійна торгівля - це небезпека розповсюдження африканської чуми свиней, яка останнім часом реєструється в сусідніх областях. Адже м’ясна продукція, яка реалізується на стихійних ринках, знаходиться поза межами ветеринарно-санітарного контролю, тож купуючи м’ясо невідомого походження, яке можливо було вивезене з неблагополучних по африканській чумі пунктів, громадяни можуть сприяти її поширенню на території області.

Наголошуємо, що відповідно до статті 160 Кодексу України про адміністративні порушення торгівля в містах з рук на вулицях, площах, у дворах, під’їздах, скверах та в інших невстановлених місцях тягне за собою накладення штрафу від 1 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією предметів торгівлі.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 37 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» забороняється продаж харчових продуктів власного домашнього виробництва за межами агропродовольчих ринків.

Враховуюче вищезазначене, наголошуємо, що єдине законне місце для торгівлі харчовими продуктами, окрім закладів торгівлі, – це офіційні агропродовольчі ринки, де здійснюється обов’язковий державний ветеринарно-санітарний контроль за якістю та безпечністю продукції, що реалізується.

Отож свіжу сільськогосподарську продукцію краще купувати на агропродовольчих ринках, де її безпечність підтверджена експертними висновками державних лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи Держпродспоживслужби, а також в офіційних торгових мережах, де наявні супровідні документи на товар, що підтверджують його безпечність.

На жаль, часто покупці не замислюються про якість продуктів, які купують на стихійних ринках, в яких умовах вони були виготовлені, де зберігались та як транспортувались. Не лякає наших громадян і бруд, що летить на продукти з вулиці, від машин та з-під ніг перехожих. Звертаємо увагу на те, що у випадку виникнення отруєнь чи захворювань внаслідок споживання продукції, придбаної в місці несанкціонованої торгівлі, постраждалому навіть не буде на кого скаржитися, адже суб’єкти господарювання на стихійних ринках відсутні.

Уникайте потенційно небезпечної продукції! Бережіть своє здоров’я та життя своїх близьких!

 

Олександрійське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області