Менінгококова інфекція: захистіть себе

  • 133

Фото без опису

Менінгококова інфекція - антропонозне інфекційне захворювання, яке викликається менінгококами (Neisseria meningitidis).

Головна зброя збудника – ендотоксин, який формує клінічні ознаки. Найчастіше це менінгококовий менінгіт та менінгококовий сепсис.

Менінгіт - це запалення мозкових оболонок, що покривають головний і спинний мозок. Найбільш поширеними симптомами є головний біль, ригідність м'язів шиї, гарячка, блювання, висип, який не зникає при дотику, сплутаність свідомості. При своєчасному зверненні до лікаря і правильних лікувальних діях хвороба успішно лікується.

Фото без описуОкрім менінгіту, найнебезпечнішою формою менінгококової інфекції є менінкококцемія (менінгококовий сепсис), яка може вбити дитину за добу. Крім важкого стану дитини, важливою ознакою є геморагічний висип, який часто спостерігається на шкірі сідниць, а потім розповсюджується на тулуб та все тіло, після чого настає порушення свідомості і психіки (сопор, кома, марення, збудження) та протягом 2-3 годин може наступити смерть

Менінгококова інфекція є однією з найнебезпечніших інфекційних хвороб, яка поширена майже в усіх країнах світу.

Щороку в світі реєструють до 500000 випадків менінгококової інфекції, 10% летальні випадки.

Згідно зі статистичними даними Центру громадського здоров’я МОЗ України за 11 місяців 2023 року в Україні було зареєстровано 143 випадки захворюваності на менінгококову інфекцію, для порівняння, за аналогічний період 2022 року було зареєстровано 82 випадки.

Джерелом інфекції є хворі та носії менінгококової інфекції, які становлять найбільшу епідемічну небезпеку, оскільки не виявляються своєчасно через надзвичайну схожість з іншими гострими респіраторними інфекціями. Менінгокок проникає в організм людини повітряно-крапельним шляхом через слизові оболонки дихальних шляхів при поцілунках, кашлі, чханні розмові.

Основними профілактичними заходами менінгококової інфекції є раннє виявлення та ізоляція хворих, санація виявлених бактеріальних носіїв, дотримання правил особистої гігієни:

  • - не користуватися чужою помадою, зубною щіткою, не курити одну сигарету;
  • - регулярно провітрювати та проводити вологе прибирання у приміщеннях;
  • - вести здоровий спосіб життя;
  • - у сім’ях, де є маленькі діти, обмежувати їх відвідування сторонніми особами;
  • - у період сезонного підвищення захворюваності слід обмежити відвідування місць з великим скупченням людей.

Найкращим захистом від менінгококової інфекції є вакцинація. В Україні специфічна профілактика проти менінгококової інфекції належить до рекомендованих. Вакцинацію дорослих і дітей з метою профілактики, а також за епідемічними показниками, здійснюють відповідно до наказу МОЗ України
від 11.08.2014 № 551 «Про удосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні» .

Пам’ятайте: не слід займатись самолікуванням. При найменших проявах хвороби негайно звертайтесь до лікаря. Вчасно надана допомога збереже не тільки ваше здоров’я, але й життя.

Олександрійське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області