Щеплення домашніх тварин - єдиний метод попередити сказ

  • 93

 

Вакцинація собак – значення, правила, види вакцин, графік щеплень та  можливі наслідки вакцинації

 

Сказ – це особливо небезпечне вірусне захворювання як для тварин, так і для людей. Характеризується гострим перебігом, ураженням центральної нервової системи і закінчується летально. 

Основним джерелом інфекції є дикі тварини (червона лисиця, єнотовидні собаки та ін.), а також хворі тварини, які виділяють вірус зі слиною. Домашні тварини (коти,собаки) також відіграють велику роль у поширенні сказу. 

Вірус проникає в організм через пошкодження шкіри і слизових оболонок внаслідок укусів, ослинення та подряпини. В слині вірус з’являється ще за 8-10 діб до появи перших симптомів хвороби.

Клінічні ознаки подібні у тварин усіх видів, спостерігається: апатія, недовірливість (тварина уникає людей), виражена подразливість, з’являється ненормальний апетит, тварина ковтає неїстівні предмети – куски дерева, скло, камінці тощо. Ковтання утруднене, шия витягнена, настає парез глотки, виділяється багато слини, голос стає хриплим, наростає агресивність, водобоязнь. Поступово хвороба прогресує з’являється  параліч тазових кінцівок, нижня щелепа звисає, язик випадає. В результаті паралічу дихальних м’язів розвивається асфіксія, що призводить до загибелі. 

Захворівши на сказ, дикі тварини втрачають інстинктивну обережність і заходять в двори, підходять до людей що може призвести до покусів людей та домашніх тварин.

Що робити, якщо вас укусила собака чи інша тварина:

  • Ретельно промити місце покусу великою кількістю води з 72% господарським милом;
  • Продезінфікувати рану антисептичним засобом;
  • Негайно звернутися до найближчого медичного закладу.

У разі покусу домашньою твариною вам необхідно:

  • Ізолювати  домашню тварину в окремому приміщенні (закрити);
  • Повідомити державну лікарню ветеринарної медицини про напад чи покус;
  • Спеціаліст державної лікарні ветеринарної медицини протягом 10 днів спостерігає за поведінкою тварини, щоб перевірити, чи хворіє вона сказ.

Якщо через 10 днів спостереження виявляється що тварина просто агресивна чи покус був спровокований, тварина вважається здоровою. 

Остаточний діагноз на сказ ставлять за допомогою вірусологічних досліджень лише після загибелі тварини.

Профілактика сказу тварин

Для убезпечення свого домашнього улюбленця від такого підступного захворювання як сказ, єдиним ефективним способом профілактики є своєчасне щеплення домашніх тварин. Вакцинована тварина, якщо її покусала хвора на сказ тварина,  не є джерелом інфекції. Щеплення тварин проти сказу проводять спеціалісти державних лікарень ветеринарної медицини, на безкоштовній основі.

Повідомляємо, власники тварин несуть адміністративну відповідальність у разі відмови у проведенні щеплення проти сказу домашнім тваринам. 

ПАМ’ЯТАЙТЕ, ВАКЦИНАЦІЯ РЯТУЄ ЖИТТЯ!

Олександрійське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області