Що потрібно знати про лептоспіроз власникам собак

  • 317

Фото без опису

Лептоспіроз - небезпечна зоонозна (спільна для тварин та людей) інфекційна хвороба, спричинена збудником-бактерією Leptospira, яка дуже стійка в навколишньому середовищі до впливу несприятливих факторів, а також швидко і широко поширюється. Без лікування лептоспіроз може призвести до ураження нирок, печінки, менінгіту (запалення оболонок головного і спинного мозку) та смерті.

Масовість захворювань відзначається в період з травня по листопад, коли погода спекотна, волога і наявні джерела стоячої води.

Джерелами збудників лептоспірозу є інфіковані тварини (хворі та носії збудника) – це переважно дрібні ссавці (мишовидні та водоплаваючі гризуни), комахоїдні, сільськогосподарські тварини, собаки, промислові тварини (лисиці та ін.). Перехворілі тварини через свою слину, кал і сечу заражають навколишній простір лептоспірами, також хвороба може передаватися при в’язці з хворою твариною через виділення зі статевих органів, при годуванні молоком цуценят і через укуси паразитів. Від людини до людини захворювання не передається.

Інкубаційний період може тривати від 2 до 15 днів і протікати абсолютно безсимптомно. В цьому одна з небезпек захворювання – на момент прояву клінічних ознак вилікувати собаку стає дуже і дуже складно.

Молоді тварини хворіють важче, тому що вони не мають пасивного імунітету. Міські собаки хворіють частіше, ніж з передмість. Особливу групу ризику становлять мисливські та дворові собаки.

Інфекція має дві форми перебігу – геморагічну і жовтяничну. При геморагічному прояві відзначаються домішки крові в калі, блювотних масах і слині. Жовтяниця означає, що відбуваються збої в роботі печінки, що супроводжується пожовтінням слизових оболонок і шкіри (чітко видно на безшерстих ділянках). 

До основних причин зараження відносять: 

  • слабкий імунітет тварини,
  • порушення санітарно-гігієнічних правил утримання вихованця,
  • вигул у вологих місцях, де є стояча вода (калюжі, застарілі ставки),
  • попадання бактерії в їжу чи воду,
  • укуси кліщів.

Незважаючи на всю небезпеку захворювання, зараження можна успішно попередити, якщо виконувати декілька простих правил:

◄ найголовніший профілактичний захід – це щорічна вакцинація від лептоспірозу собак,

◄ обов’язкові своєчасні проведення обробок від комах (кліщів, бліх) та гельмінтів,

◄ категорично забороняти вихованцеві пити з калюж та інших природних водойм зі стоячою водою під час прогулянки,

◄ уникати контактів домашніх собак з вуличними,

◄ дотримуватися санітарно-гігієнічних правил при утриманні домашніх вихованців,

◄ проводити огляд собаки після прогулянки на можливу наявність кліщів,

◄ при догляді за хворим/перехворілим вихованцем використовувати засоби індивідуального захисту – окремий одяг, гумові рукавички та захисні маски.

Запам'ятайте, якщо собака захворіла на лептоспіроз – зволікати не можна, адже це може коштувати їй життя!

Олександрійське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області