Санепідситуація 2022: спалахи гострих кишкових інфекцій

  • 217

Фото без опису

 

Ситуація щодо інфекційної захворюваності в Україні протягом 2022 року залишалась нестабільною. Додатковий ризик виникнення та поширення інфекційних захворювань виник у зв’язку з військовою агресією росії на території України. 

Загалом за минулий рік кількість зареєстрованих спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань складає 55, постраждало 512 осіб, у тому числі 213 дітей (41,6%). Це майже на третину менше, ніж у 2021 році, коли працівники Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні 82 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань з 992 постраждалими, у тому числі 750 дітей (75,6%).

Зазначимо, що з початку введення воєнного стану зареєстровано 48 спалахів, внаслідок яких постраждало 459 осіб, з них 178 дітей (38,8%).

Спалахи реєструвались на території 14 областей: Львівської, Одеської, Дніпропетровської, Київської, Запорізької, Черкаської, Івано-Франківської, Тернопільської, Полтавської, Чернівецької, Закарпатської, Кіровоградської, Сумської, Хмельницької та у м. Київ. Найбільшу кількість спалахів гострих кишкових інфекцій зареєстровано у Львівській області – 17, з яких 16 після введення воєнного стану.

Серед розслідуваних спалахів розподіл за місцем виникнення наступний: 

  • у місцях тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб 19 (34,5% від усіх) спалахів, під час яких постраждало 138 осіб, з них 90 дітей;
  • у побуті 14 (25,5 %) спалахів, під час яких постраждало 126 осіб, з них 60 дітей;
  • в організованих дитячих колективах зареєстровано 9 (16,4 %) спалахів із загальною кількістю постраждалих 45 осіб, у тому числі 42 дитини;
  • з об’єктами ресторанного господарства та торгівлі пов’язано 10 (18,2 % від усіх) спалахів із загальною кількістю захворілих 162 особи, у тому числі 21 дитина;
  • по 1 спалаху пов’язано з харчоблоком територіальної оборони (7 осіб) та установами виконання покарань (24 особи). 

Передача збудників інфекції в 2022 році відбувалася в основному харчовим шляхом (36 спалахів), а також контактно-побутовим (15 спалахів). Забруднена вода стала фактором передачі збудника при 1 спалаху, при 3 спалахах (6 %) фактори та шляхи інфікування не встановлено. 

Спалахів, які викликано сальмонелами – 16 (29%), спалахів вірусної етіології (викликані ротавірусами, норовірусами, каліцівірусами) зареєстровано 13 (24%). У 8 випадках (14%) збудника не встановлено. При 1 спалаху захворювання було викликано шигелами, ще при одному – хворі не обстежувалися. 

У Кіровоградській області 2 спалахи гострої кишкової інфекції було зареєстровано у 2021 році. Обидва випадки пов’язані з організованими колективами у м. Кропивницький (ЗОНЗ № 8 та будинок дитини). Всього постраждало 29 осіб, із них 28 дітей. Етіологічними факторами при спалахах стали стафілокок (ЗОНЗ № 8) та ротавірус (будинок дитини).

Ситуація, що склалася в країні, та вищенаведена статистика змушує дуже серйозно ставитись до того, що ми споживаємо та в яких умовах. Не нехтуйте правилами особистої гігієни, звертайте увагу на продукти та воду, які купуєте та вживаєте, дотримуйтесь технології приготування страв та оминайте стихійні ринки. Ваше здоров’я – у ваших руках!

Олександрійське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області