Обережно, ботулізм!

 • 92

Проблема харчових отруєнь, викликаних збудником ботулізму з року в рік залишається актуальною. За даними ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» з початку 2023  року в Кіровоградській області зареєстровано випадок ботулізму з двома постраждалими (33-річна жінка та дитина 1,8 років). Ймовірною причиною виникнення захворювання стала м’ясна консерва домашнього виробництва. Наразі мама з дитиною перебувають під наглядом лікарів.

Минулого року в Кіровоградській області було підтверджено два випадки ботулізму з трьома постраждалими. Причиною хвороби стала продукція домашнього приготування - рибні консерви та риба холодного копчення. 

Ботулізм – це важке харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксин, який виробляється бактеріями Clostridium botulinum.

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього приготування: м’ясні, рибні, грибні, овочеві консерви, копчена, в’ялена, солона риба. Потенційно небезпечними є всі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно або недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує зовнішній вигляд та смак продуктів.

Тому, щоб запобігти захворюванню:

 • не вживайте консервовані в домашніх умовах продукти, які зберігалися більше року;
 • не купуйте консерви та інші продукти домашнього виготовлення з рук на вулицях та стихійних ринках;
 • уникайте споживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби.

Перші симптоми захворювання виникають через 12 –24 год. після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми можуть виникнути і раніше (уже через 2 год.) або значно пізніше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.

Симптомами ботулізму є:

 • порушення близького зору – ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;
 • сильно виражена сухість у роті;
 • важко говорити (голос стає тихим, або пропадає);
 • підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;
 • запаморочення;
 • короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім - стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп);
 • ураження м’язів шиї та кінцівок.

Ботулізм вважається найнебезпечнішим токсичним інфекційним захворюванням. Він вражає нервову систему. А важка форма хвороби може призвести до летальних наслідків.

Пам’ятайте! Запобігти виникненню захворювання значно легше, ніж лікувати! 

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Олександрійського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області