Профілактика вірусних гепатитів

 • 182

 

Фото без опису

Гепатит – це захворювання печінки загального характеру, як правило вірусного походження.

Існує п’ять основних типів вірусних гепатитів: А, В, С, Д і Е. Усі типи вірусів спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного запалення печінки і є однією з головних причин цирозу та раку печінки.

Інкубаційний період захворювання досить тривалий, і може мати прихований перебіг, тому перші симптоми можуть з’явитися не одразу. У великій кількості випадків після інфікування симптоми відсутні, тому людина може не здогадатися, що інфікувалась. 

До симптомів гострої форми вірусного гепатиту можна віднести такі: 

 • - слабкість і швидку втомлюваність; 
 • - роздратування або апатію; 
 • - нудоту, блювання, біль у животі та діарею; 
 • - потемніння сечі; 
 • - знебарвлення калу; 
 • - пожовтіння шкіри, слизових оболонок і склер («білків» очей); 
 • - підвищену температуру тіла.

Шляхи передачі гепатиту залежать від його типу. У вірусних гепатитів А та Е – фекально-оральний шлях, коли неінфікована людина вживає продукти або воду, що забруднені фекаліями інфікованої людини. У сім’ях можливе зараження через брудні руки, коли інфікована людина готує їжу для членів своєї родини. 

Інфікування вірусними гепатитами В, С, Д відбувається в результаті контакту через пошкоджену шкіру або слизові оболонки з інфікованими рідинами організму (переважно кров).

Як захиститись від гепатиту

Щоб уникнути інфікування вірусами А та Е, дотримуйтесь правил особистої гігієни, вживайте термічно оброблену їжу, мийте овочі, фрукти, ягоди, зелень, кип’ятіть воду, не пийте з відкритих джерел. 

Головним засобом профілактики вірусного гепатиту В і Д є вакцинація. Оскільки зараження гепатитом Д неможливе без присутності гепатиту В, то вакцинація проти вірусного гепатиту В є надійним захистом від інфікування вірусом Д. Вакцинуватись можна в будь якому віці.

На жаль, наразі не існує вакцини проти вірусного гепатиту С, тому дотримуйтесь засобів профілактики:

 • - використовуйте засоби разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала, тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;
 • - користуйтесь засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи, тощо);
 • - практикуйте безпечний та захищений секс (із застосуванням бар’єрних контрацептивів);
 • - використовуйте стерильний інструментарій багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, інструмент для пірсингу та татуажу, тощо ).

Гепатити виліковні, проте деякі види занадто агресивні та загрожують фатальними наслідками.

Дбайте про себе і рідних. Дотримуйтесь профілактичних заходів, а при виникненні перших ознак захворювання – звертайтесь до лікаря.

Будьте здорові!


 

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства

Олександрійсько-Приютівського управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Кіровоградській області