Використовуймо пестициди безпечно!

В наш час важко собі уявити обробіток земель без використання пестицидів та агрохімікатів. У зв’язку з цим під час проведення даних робіт збільшується число звернень громадян стосовно порушення санітарного законодавства. З початку 2022 року по Кіровоградській області зареєстровано чотири звернення щодо застосування пестицидів при обробітку приватних земельних ділянок біля домоволодінь, в межах населеного пункту фізичними особами, сусідами без попередження інших мешканців сусідніх будинків.
Питання застосування пестицидів регламентується Законом України «Про пестициди та агрохімікати», Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСП 8.8.1.2.001-98, затверджених наказом МОЗ України від 03 серпня 1998 року № 1.
Основні моменти, на які хотілося б звернути увагу фермерам, які застосовують пестициди:

• використовуйте лише пестициди, які зареєстровані та дозволені до використання на території України;
  • перед початком проведення робіт необхідно не менше, ніж за дві доби при наземному застосуванні та не менш, ніж за три доби при авіаційному застосуванні, попередити населення, власників суміжних господарств та пасічників про проведення таких робіт. При підготовці повідомлення необхідно вказати: назву препарату, методи та строки проведення робіт;
  • в межах 200 метрів від оброблюваного поля необхідно встановити попереджувальні таблички щодо проведення робіт із застосуванням пестицидів;
  • санітарно захисна зона від меж оброблювальних ділянок становить - 200 метрів під час використання наземної апаратури та 1000 метрів під час авіаційного застосування пестицидів;
  • до ділянок проведення робіт категорично забороняється допускати сторонніх осіб;
  • працівники, які працюють з пестицидами повинні бути забезпечені індивідуальними засобами захисту, спеціальним одягом, спеціальною аптечкою медичної допомоги, пройти медичний огляд та мати допуски, посвідчення на право роботи з пестицидами та агрохімікатами;
  • всі роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години в безвітряну погоду. Це дозволить підвищити ефективність обробок, зменшити нецільові витрати пестицидів, їх знесення за межі обробленої ділянки. Застосовувати пестициди для захисту зелених насаджень в межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 ранку;
  • в межах населеного пункту обробку дозволяється проводити тільки ранцевим обприскувачем. На власній земельній ділянці не можна застосовувати техніку для обробки та розпилювання пестицидів та агрохімікатів.

Хотілося б наголосити, що порушення санітарного законодавства у сфері пестицидів тягне за собою від адміністративної до кримінальної відповідальності.
Також, звертаємо увагу на те, що питання застосування громадянами пестицидів на своїх присадибних ділянках та відповідно заподіяння шкоди сусідам регулюється Земельним кодексом України і підпадає під поняття добросусідських відносин. У випадку виникнення спору щодо додержання громадянами правил добросусідства для вирішення питання найперше слід звертатися з заявою до відповідного органу місцевого самоврядування (сільська, селищна або міська рада,).
Дотримуйтесь вимог законодавства, бережіть своє здоров’я та здоров’я оточуючих.

Олександрійсько-Приютівське управління ГУ Держпродспоживслужби в Кіровоградській області