Нітрати у ранніх овочах та фруктах – «прихована» загроза!

 • 237

Фото без опису

Весна... Магазини та ринки вже активно пропонують ранні «вітамінні набори». Ми вже скучили за цими свіжими продуктами, плюс вітаміни, яких дуже бракує нашому організму. І все було б добре, якби не одне але – нітрати, які є майже у всіх овочах. До того ж, ранні овочі, особливо тепличні, містять набагато більше цих речовин, ніж пізні. Тому потрібно бути обережними.
Частина нітратів виводиться з організмів, але ось інша частина утворює шкідливі хімічні сполуки (нітрати перетворюються в нітрити), в результаті чого… 

 • Погіршується насичення клітин киснем
 • Відбуваються серйозні збої в обміні речовин
 • Слабшає імунітет
 • Відбувається дестабілізація нервової системи
 • Знижується кількість вітамінів, що надходять в організм
 • З`являються проблеми в шлунково-кишковому тракті, з серцево-судинною та дихальною системою
 • Утворюються нітрозаміни (найсильніші канцерогени).

При одноразовому вживанні продукту з великим вмістом нітратів істотної шкоди організму не буде. Але при регулярному вживанні таких продуктів відбувається перенасичення організму токсинами з усіма витікаючими наслідками.
Нітрати в основному накопичуються в коренях, коренеплодах, стеблах, черешках і великих жилках листя, значно менше в їх плодах. Нітратів більше в зелених плодах, ніж у стиглих. З'ясовано також, що у всіх овочів і плодів найбільше міститься нітратів в їх шкірці.
Повністю убезпечити свій організм від вживання нітратів неможливо, бо вони є майже у всіх овочах, фруктах та зелені. Проте є кілька способів знизити вміст нітратів у продуктах:

 1. Замочування в чистій воді протягом не менше 1 години. Це зменшить вміст нітратів в овочах на 25-30 %. Результат буде ще кращим при збільшенні кількості води і продовженні часу вимочування. 
 2. Бланшування і відварювання овочів у великій кількості води. Одержаний відвар для харчування не використовувати.
 3. Вимочування в 1 % розчині аскорбінової кислоти. Це допоможе зменшити вміст нітратів на 36-58 %.
 4. Соління і квашення овочів. На 4-й день вміст нітратів починає падати і на 18-й день дана сполука майже не визначається.
 5. Приготовлені зі свіжих овочів салати споживайте відразу, оскільки перетворення менш шкідливих нітратів в більш небезпечні нітрити може відбуватися у процесі окислення нарізаних і заправлених овочів в холодильнику.
 6. Нітратні сполуки чудово знешкоджуються лимонним або гранатовим соком, на їх основі можна готувати заправки для салатів або додавати їх у воду для замочування овочів та фруктів.

Крім того, має значення і місце де купуються продукти. 
Безпечна продукція – це та продукція, яка пройшла ветеринарно-санітарну експертизу, має експертний висновок і реалізується в місцях санкціонованої торгівлі. Державні лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на агропродовольчих ринках здійснюють дослідження овочів і фруктів на вміст нітратів та в разі виявлення невідповідностей така продукція в реалізацію не допускається. 
Фото без описуСаме тому рекомендуємо:

 • купуючи овочі та фрукти, поцікавтеся у продавців наявністю супровідних документів, що засвідчують їх походження, безпечність та якість;
 • не купуйте овочеву продукцію на стихійних ринках;
 • купуйте овочі та фрукти натурального вигляду: вони не повинні бути надмірно великі, надзвичайно яскравого забарвлення, блищати, ніби відполіровані;
 • під час купівлі овочів майте на увазі, що мінімальний вміст нітратів частіше буває в овочах середнього розміру.
 • з обережністю застосовуйте в сільському господарстві та приватному секторі добрива.

Виконуючи вказані рекомендації, Ви зможете уникнути неприємних наслідків від частування свіжими овочами та фруктами!

Бережіть себе і своїх рідних!!!

Олександрійсько-Приютівське управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області