Як уберегти себе і своє господарство від грипу птиці!

На превеликий жаль, хвиля «пташиного грипу», яка котиться Європою, де він виявлений в 13 країнах ЄС, дійшла і до України». В Україні епізоотична ситуація щодо захворювання на високопатогенний грип птиці суттєво погіршилася станом на 14 січня 2021 року було зареєстровано 8 випадків захворювання у трьох областях, а саме, в Київській (2 випадки), Миколаївській (5 випадків) та Херсонській (1 випадок).

Зокрема зазначємо, що Україна розташована на перетині кількох міграційних шляхів перелітних птахів, тому ризик занесення збудника грипу птиці з дикими перелітними птахами з неблагополучних країн, територій та зон існує постійно. Особливо під час весняної і осінньої міграції та в роки аномально теплих зим цей ризик істотно підвищується.

З метою охорони господарств від занесення збудника грипу птиці керівники та спеціалісти птахогосподарств, незалежно від форм власності, зобов’язані суворо виконувати заходи, які передбачені Інструкцією з профілактики та ліквідації грипу птиці, затвердженої Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 17.10.2011р. № 547 і зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 8.11.2011 р. за №1277/20015, забезпечувати виконання наказу Головного державного інспектора ветеринарної медицини України № 148 від 30.11.2007 р. «Про недопущення виникнення високопатогенного грипу птиці».

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ ПТИЦІ В БЛАГОПОЛУЧНИХ РАЙОНАХ:

• бажано організувати безвигульне утримання птиці;
  • утримувати домашню птицю в умовах, що виключають її контакт зі сторонньою птицею;
  • завезення нової птиці необхідно здійснювати тільки з благополучних щодо пташиного грипу областей і районів. Завезену у птахогосподарства птицю слід піддавати профілактичному карантинуванню згідно Методичних рекомендацій, затверджених протоколом № 2 Науково-методичної ради Держпродспоживслужби України від 25.06.2019 р. При виявленні мертвої птиці, прояві ознак хвороби слід негайно повідомити ветеринарну службу;
  • забезпечити належні санітарні умови утримання домашньої птиці. З цією метою слід регулярно проводити чистку приміщень, де утримується птиця, з подальшою їх дезінфекцією;
  • догляд за птицею слід здійснювати тільки в спеціально відведених для цієї мети одязі та взутті, які необхідно регулярно прати і чистити;
  • використовувати лише якісні та безпечні корми для птахів, не закуповувати корми без гарантії їх безпеки. Корми для птахів зберігати виключно в місцях, недоступних для синантропної і перелітної птиці (горобців, галок, голубів тощо);
  • перед початком згодовування корм слід піддавати термічній обробці (проварювати, запарювати);
  • при забої та обробці птиці слід якомога менше забруднювати навколишнє середовище кров’ю, пір’ям та іншими продуктами забою;
  • дотримуватися правил особистої безпеки та гігієни:

– не контактувати з птицею без особливої необхідності;

– після контакту з птицею слід вимити руки з милом і прийняти душ;

– утриматися від прийняття в їжу м’яса птиці і яєць;

Обов’язково надавати домашню птицю для огляду і вакцинації спеціалістам державної служби ветеринарної медицини. В разі виявлення масової загибелі птиці, а також при виявленні місць масової загибелі дикої птиці на полях, в лісах та інших місцях необхідно негайно повідомляти ветеринарну службу та адміністрацію населеного пункту.

Відділ безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Олександрійського районного управління Головного управління  Держпродспоживслужби в Кіровоградській області.