Як кинути палити
Нікотин - це наркотична речовина, яка повільно убиває людей. Цю отруту важко заборонити, оскільки вона глибоко вкоренилася у нашій культурі. Але це зовсім не означає, що ми повинні миритися з тим, що цей легальний наркотик знаходиться у вільному обігу й продовжує знищувати людство. Небезпеку представляють сигарети, сигари, трубки, нюхальний, жувальний тютюн, кальяни, спайси, вейпи (електронні сигарети), нікотинові пластирі та інші способи отруєння організму нікотином. З курінням потрібно боротися, цю шкідливу звичку потрібно викорінювати.
Коли ви курите, ваш організм поглинає не тільки нікотин. Тютюновий дим містить понад 7000 хімічних елементів, з яких щонайменше 250 є токсичними, а 70 викликають онкологічні захворювання. Деякі з цих елементів входять також до складу отрути для комах, лаку для дерева, містяться у щурячій отруті, в рідині для зняття лаку тощо.
Чому люди кидають курити? Звичайно, щоб поліпшити своє здоров’я, зберегти молодість, виносити і народити здорових дітей, знизити ризик інсульту, ішемічної хвороби та раку. Науково доведено, що у середньому курці втрачають 16 років життя та мають більші ризики виникнення і загострення перебігу хронічних захворювань.
Припинення куріння корисно для здоров’я не залежно від стажу куріння, віку, статі чи стану здоров’я.
Потрібно протриматись без куріння хоча б місяць. Неприємні симптоми тривають 3-4 тижні, доки організм не звикне до життя без нікотину. Щоб зменшити або уникнути виникнення небажаних ефектів, можна дотримуватись деяких порад:
- замінити старі звички новими, наприклад: сигарету за кермом можна замінити цукеркою або музикою, а на обід ходити з колегами, які не курять;
- щоб прискорити виведення нікотину з організму, пийте більше води та молока, особливо коли хочеться палити;
- приберіть цигарки, запальнички, попільнички – все що нагадує про паління, уникайте місць, де палять;
- додавайте в меню продукти, які містять нікотинову кислоту: картоплю, горох, боби, яйця, хліб, арахіс;
- виключіть з меню гостре солоне, алкоголь, каву – ці продукти провокують бажання палити;
- займайтесь спортом, плаванням, релаксуючою практикою: йогою, психотерапією, масажем;
- можна спробувати медикаментозну допомогу, наприклад, препарати нікотинозамісної терапії, які дозволяють полегшити неприємні симптоми.
Необхідно пам’ятати, що фізичну залежність від нікотину можна подолати за декілька тижнів, але значно більше часу необхідно для відновлення організму. Так очищення організму від смол триває близько 3-х років, відновлення серцевої діяльності - 5 років, а мозок може вимагати нікотин близько 15 років.
Подбайте про себе вже сьогодні! Бережіть себе і будьте здорові!
Олександрійське районне управління
Головного управління Держпродспоживслужби
в Кіровоградській області