Інформація про Європейський тиждень громадського здоров'я

  • 66

Фото без опису

 

Цьогоріч з 13 по 17 травня в Україні вшосте відбувається Європейський тиждень громадського здоров’я. Європейський тиждень громадського здоров’я започаткували 2019 року. Тоді ж до нього і приєдналася Україна.

Під час повномасштабної війни особливо важливо приділити увагу своєму здоров’ю, в тому числі і задля того, щоб після перемоги мати сили на відбудову країни. Здоров’я українців залишається найважливішим пріоритетом країни й дотримання Календаря профілактичних щеплень відіграє в цьому ключову роль. В умовах воєнного стану імунізація — чи не найбільш ефективний метод убезпечити себе та своїх дітей від тяжких інфекційних захворювань та їхніх наслідків.

Що може зробити кожен з нас, щоб запобігти хворобам та дбати про власний психічний добробут:

  • дотримуватися здорового способу життя;
  • робити всі щеплення за графіком, зокрема й в дорослому віці;
  • самоізолюватися в разі хвороби;
  • використовувати бар’єрну контрацепцію;
  • ходити на профілактичні огляди до лікаря щороку, навіть якщо нічого не болить;
  • щороку робити тести на ВІЛ і гепатит С, щоб вчасно почати лікування і не заражати інших;
  • пройти курси домедичної допомоги, щоб за потреби допомогти іншим;
  • ділитися з іншими правдивою інформацією про здоров’я та не користуватися сумнівними джерелами інформації (чиїмись постами, телеграм-каналами тощо). Громадське здоров’я — це термін, який виходить поза рамки медичної сфери. Це і про те, щоб люди не тільки жили довго, а й при цьому до найстаршого віку зберігали активність, світлий розум і любов до життя. Це і про психічний та соціальний добробут кожного з нас.

З 1 жовтня 2023 року введено в дію Закон України "Про систему громадського здоров'я". Цей документ розроблений з метою врегулювання механізмів створення ефективної системи громадського здоров’я в Україні, що сприятиме зміцненню здоров’я населення, запобіганню хворобам та збільшенню тривалості життя.

З 1 липня 2021 року в усіх областях України працюють центри контролю та профілактики хвороб. ЦКПХ сформовано внаслідок об’єднання наявних регіональних потужностей — лабораторних центрів МОЗ України, обласних центрів громадського здоров’я. Таким чином збільшено потенціал у напрямах комунікації, профілактики й контролю неінфекційних захворювань, а також промоції вакцинації (як рутинної, так і проти COVID-19).

Кожен ЦКПХ повністю відповідає за контроль над хворобами у своєму регіоні: від рутинного моніторингу показників до прогнозування, виявлення надзвичайних ситуацій, спалахів та реагування на них.

 

Також більша увага приділятиметься профілактиці неінфекційних захворювань, таких як, серцево-судинні захворювання, інсульти, інфаркти, онкозахворювання та впровадженню програми ментального здоров’я.

Співпраця між Міністерством охорони здоров’я України, Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ), Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), Ротарі Інтернешнл та Центром з контролю та профілактики захворювань США (СDC) призвела до успішного стримування спалаху поліомієліту в Україні, незважаючи на війну, що триває. Наразі спалах ліквідовано, але робота щодо запобігання поліомієліту та іншим захворюванням, яким можна запобігти за допомогою вакцин, в Україні продовжується. В Україні є достатня кількість вакцини проти поліомієліту, їх закуповують державним коштом, а тому вони безоплатні. Щеплення можна зробити в державних медичних закладах. Усі вакцини, які використовують в Україні, безпечні, зареєстровані та дозволені для використання.

Нагадаємо, "наздоганяюча" вакцинація дітей проти кору тривала з 17 липня 2023 року з метою вакцинації дітей, які з будь-яких причин пропустили щеплення КПК згідно з Національним календарем профілактичних щеплень. Вакцинальна кампанія була спрямована на запобігання ймовірного спалаху кору в Україні, який має циклічний характер і повторюється раз на 4-5 років. Востаннє спалах кору був зафіксований у країні у 2017-2019 роках, тоді захворіло близько 115 000 людей, 41 з яких померла. Його причиною стало низьке охоплення щепленнями у громадян.

В рамках Всесвітнього тижня імунізації за 7 днів мобільні вакцинальні команди центрів контролю та профілактики хвороб провели: 522 виїзди до віддалених міст та сіл України; 50 528 щеплень для дорослих та дітей.

За останні 20 років загалом спостерігається зниження захворюваності населення на інфекційні хвороби. Епідемічний процес в Україні, як і в попередні роки, проявлявся у вигляді спорадичної захворюваності, групових захворювань та спалахів. У захворюваності населення на інфекційні хвороби найбільший вплив на стан здоров’я населення мають ГРВІ, питома вага яких у структурі інфекційної захворюваності складає до 98%, а також вірусні гепатити, ГКІ, туберкульоз, інфекції, керовані засобами специфічної імунопрофілактики.

 

Інформація надана Центром громадського здоров’я МОЗ України.

 

 

 

ДУ «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» 

Олександрійський районний відділ