ВЕСНЯНІЙ ПОСІВНІЙ В 2023 РОЦІ БУТИ

  • 191

Фото без опису

 

Незважаючи на всі складнощі воєнного стану, аграріям Кіровоградщини вдалося у 2022 році зібрати 4 млн тонн зернових. Також необхідно відзначити, що Кіровоградська область, за результатами валового збору сільськогосподарських культур, увійшла у трійку регіонів-лідерів.

Поряд з цим, завантаженість портів та власних складів сільгосппідприємств минулорічним збіжжям, нестача оборотних коштів тощо, змушують аграріїв визначитись щодо проведення посівної кампанії взагалі та зокрема насінням яких культур.

До початку війни більшу частину врожаю становили пшениця, соняшник та кукурудза, оскільки значну їх частину було призначено для експорту. Однак блокування портів показало недоліки експорту великого обсягу зерна цих культур, тому зростає попит на такі культури як гречка, просо, горох, ярий ячмінь, соя та інші.

Важливою частиною посівної є вибір насіння тієї чи іншої культури. За даними Державного Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва в минулому році на території Кіровоградської області виробництвом насіння ярих культур займалися Інститут сільського господарства Степу НААН (ярий ячмінь, гречка, соя), Державне підприємство «Дослідне господарство «Елітне» Інституту сільського господарства Степу НААН» (ярий ячмінь), СТОВ «ім. Шевченка» (горох), ТОВ «Агротех» (соняшник), ФГ «Козарчук» (кукурудза), ФГ «Юрія» (кукурудза, соняшник). На сьогоднішній день господарства формують партії насіння та проводять сертифікацію посівних якостей. Рекомендуємо скористатися можливістю придбання насіння ярих культур у суб’єктів насінництва, зареєстрованих по нашій області, оскільки таке насіння найбільш адаптоване до умов вирощування нашої зони.

Сьогодні як ніколи актуально відродити практику виробництва власного насіння, придбавши елітне сортове насіння (ячменю, вівса, гречки, проса, гороху, сої тощо) та розмістивши насінницькі посіви на ділянках, придатних для виробництва насіння відповідної культури. В подальшому на таких посівах необхідно провести польові обстеження. Цю процедуру проводять аудитори із сертифікації (агрономи-інспектори).

Щодо імпортного посівного матеріалу урожаю 2022 року, особливо таких трендових культур як кукурудза та соняшник, необхідно зазначити, що через посуху у Європі очікується дефіцит та істотне погіршення його посівних характеристик, особливо зменшення маси 1000 насінин. Як варіант, на ринку зросли пропозиції насіння цих культур урожаїв минулих років. Попит на таке насіння значно зріс, адже пропонується воно за минулорічною ціною.

Щоб не бути ошуканими при купівлі насіння, варто дотримуватися наступних порад:

  • купуйте насіння безпосередньо у виробника або у офіційних дистриб’юторів. Виробник насіння має бути занесеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва;
  • перевіряйте захисні елементи пакування – голограми, QR-коди, етикетки. Залежно від категорії (генерації) насіння та його призначення упаковку з насінням маркують етикетками відповідної форми, кольору та змісту;
  • завжди у продавця вимагайте супровідний документ, який містить інформацію про два сертифікати, що видані на партію насіння (Сертифікат, що засвідчує сортові якості насіння, та Сертифікат, що засвідчує посівні якості насіння);
  • обов’язково перевіряйте відповідність інформації у сертифікатах та на етикетці. Номер партії та країна походження насіння повинні співпадати;
  • купуйте насіння за безготівковий розрахунок, а якщо за готівку – зберігайте всі чеки та квитанції;
  • не варто кувати надто дешеве насіння.

І на останок, яке б не було походження насіння – закуплене у виробників, посередників чи власне – воно все одно потребує проведення лабораторних досліджень безпосередньо перед посівом.

Послуги з визначення посівних якостей насіння в області надають 4 державні лабораторії Держпродспоживслужби. З переліком цих лабораторій, а також інформацією про вартість таких лабораторних досліджень можна ознайомитися за цим посиланням.

За роз’ясненнями та консультаціями з питань насінництва можна звертатися до відділу контролю у сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби в Кіровоградській області за телефоном: (050) 171 73 69. Ми знаходимося за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, каб. 404.